YUGOSLOVENI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
YUGOSLOVENI

SVE DOZVOLJENO, NEMA BANOVANJA,ZEZANJE,OPUSTENO CASKANJE....... CENZURE.........
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Zaposliti osobe sa invaliditetom

Ići dole 
AutorPoruka
Igor
Admin



Broj poruka : 229
Datum upisa : 11.09.2007

Zaposliti osobe sa invaliditetom Empty
PočaljiNaslov: Zaposliti osobe sa invaliditetom   Zaposliti osobe sa invaliditetom EmptySre Sep 12, 2007 8:49 pm

U Srbiji ima oko 600.000 osoba sa invaliditetom, samo 22.500 prijavljano Nacionalnoj službi za zapošljavanje.

Bez obzira na nivo obrazovanja i uprkos bitnim beneficijama predviđenim za poslodavce ako zaposle osobu sa invaliditetom, te osobe ne mogu da nađu zaposlenje. Za to su, tvrde stručnjaci, krive predrasude, ali je neophodan i Zakon o zapošljavanju invalida, na koji se dugo čeka.

Od 6.000 radno sposobnih invalida u Beogradu, njih 40 je s fakultetskom diplomom, a većina je završila osnovnu školu ili zanat. I mada se već nekoliko godina govori o programu zapošljavanja invalida, sve je još mrtvo slovo na papiru, za njih posla nema i žive na ivici egzistencije. Posebno su ugrožene mentalno zaostale osobe.

Ivica Đikić ima 34 godine, štićenik je Društva za pomoć osobama ometenim u razvoju i živi u sedmočlanoj porodici u kojoj samo otac radi.

"Kada sam se ovde učlanio, onda sam odmah počeo da radim pošto mi je ovo lagan posao i za pakovanje i da pravim fascikle", rekao je Đikić.

"Ja sam Samir i završio sam zanat, knjigovezac. Taj zanat sam završio zato što mi se dopada, zato što sam kreativan, volim knjige, a želeo sam zaposlenje jer sam hteo da pomognem mami i tati".

Društvo Stari grad, za pomoć osobama ometenim u razvoju, za štićenike organizuje radne aktivnosti i edukaciju. Tokom prošle godine savijeno je i složeno skoro pola miliona kartonskih fascikli, a bavili se i zaštitom životne sredine, sakupljali plastični otpad, limenke i stari papir.

Dejan Kozić, predsednik društva, kaže da osobe sa invaliditetom mogu da rade poslove u kojima im mentalna umanjenost dozvoljava da dugo rade jednolične radnje. "Samo juče smo savili oko 10.000 fascikli", kaže on.

Upravo za takve poslove, u Australiji na primer, mentalno zaostale osobe imaju prednost pri zapošljavanju jer se pokazalo da im je radna produktivnost veća i do 35 odsto.

Za poslodavce u Srbiji, Nacionalna služba je predvidela brojne olakšice u cilju otvaranja radnih mesta za invalide. Ivana Tomić iz Nacionalne službe za zapošljavanje kaže da je reč o učešću u finansiranju opremanja radnog mesta, odnosno jednokratnom iznosu od 100.000 dinara i jednoj od dve solucije.

"Ili finansiranje zarade zaposlenog sa invaliditetom u visini 80 odsto proseka grada ili republike, šta je u tom trenutku povoljnije, ili refundacija doprinosa za obavezno socijalno osiguranje", kaže ona.
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.com
 
Zaposliti osobe sa invaliditetom
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
YUGOSLOVENI :: OPSTE TEME-
Skoči na: