1.Kasnite
Ako ne možete do ispoštujete zakazan termin razgovora, zašto bi poslodavac poverovao da ćete na posao dolaziti na vreme ako Vas zaposli?
2.Dolazite nespremni
Ako zaista želite određeni posao u kompaniji, morate da znate što je više moguće detalja o samom poslu i kompaniji PRE nego što dođete na razgovor.
3.Pojavljujete se sa prijateljem
Ukoliko niste tinejdžer koji je tek otvorio radnu knjižicu, na razgovore za posao treba da dolazite sami. Ukoliko Vas prijatelj ili rođak doveze na razgovor, dogovorite se da se kasnije nađete na nekom drugom mestu.
4.Uopšte se ne pojavite
Osoba koja obavlja razgovore možda neće zapamtiti ime svakog kandidata iz gomile biografija, ali lako može zapamtiti ime osobe koja se nije pojavila na razgovoru. S obzirom na to kako je svet je mali, a ljudi često menjaju posao – nikada ne znate kada ćete ponovo na nju naleteti.
5.Neprilično ste obučeni
Neodgovarajuća odeća ukazuje na to da niste planirali razgovor ili učinili napor da saznate koja su pravila oblačenja u kompaniji.
6.Pripaljujete pljugu
Ako pušite, nemojte to činiti neposredno pred razgovor. Takođe batalite parfem ili kolonjsku vodu. Nemojte konzumirati aromatičnu hranu, tipa belog ili crnog luka. U zatvorenoj kancelariji ništa ne miriše bolje nego, pa...ništa.
7.Stisak ruke Vam je mlitav
Ne morate da lomite kosti, ali uvežbajte čvrst, profesionalan stisak ruke. Ne pravite razliku među polovima. Mlitav stisak ruke upućen ženi koja vodi razgovor Vam neće pomoći da dobijete posao.
8.Previše govorite
Osoba koja vodi razgovor za posao od kandidata očekuje da govori i odgovara na pitanja. Sa druge strane, slušanje je jednako bitno. Vodite računa da su Vam uši načuljene više nego što su Vam usta otvorena.
9.Ne govorite dovoljno
Strah da phte othe enthusiast
10.e reviše govorite ne sme da Vas spreči da govorite dovoljno. Iako niste ekspert u ćaskanju, trebalo bi da na sva pitanja odgovorite promišljeno i sveobuhvatno i tako pokušate da zaokupite pažnju svog sagovornika odajući profesionalnost.
11. Koristite psovke ili sleng
Psovke su postale uobičajene u savremenoj kulturi, ali im nije mesto u razgovoru za posao sem ako se prijavljujete za posao kočijaša.
11. Ne budite previše prisni sa poslodavcem
Razgovor za posao je vrsta poslovnog sastanka i samim tim fokusiran je na određeni zadatak. Obratite pažnju da ljubaznost poslodavca ne pomešate sa prisnošću i počnete da odajete suviše lične podatke o sebi, koji nisu tema razgovora.
12. Ponašate se kao šovinsta
Davanje izjava koje su rasističke ili seksitičke jasno pokazuje da niste vrlo zainteresovani za posao. Ukoliko vam se dešava da dajete takve izjave, možda bi trebalo da potražite neki trening koji se bavi tolerancijom.
13. Koristite mobilni telefon
1.Gotovo da ne postoji situacija koja zahteva da imate uključen telefon preko celog dana. Ukoliko ipak ne možete da isključite telefon ni na pola sata, zakažite razgovor za neki drugi termin.
14. Skrivate pogled
Direktan pogled doprinosi boljem razumevanju i sugeriše iskrenost. Iako ste možda stidljivi, morate se potruditi da održite kontakt pogledom tokom intervjua ili ćete odavati utisak nesigurne osobe.
15. Ponašate se arogantno ili prepotentno
Kompanije žele da zapošljavaju timske igrače, ne egoistične osobe koje ne prihvataju konstruktivnu kritiku i ne sarađuju dobro sa drugima.
16. Ponašate se očajnički
Bez obzira na to koliko želite neki posao, ne dozvolite sebi da se ponižavate. Usresredite se na dobro mišljenje o samoj kompaniji i svoju sposobnost da dobro uradite posao za koji konkurišete.
17. Lažete
Nemojte lagati o svojim sposobnostima, iskustvu ili obrazovanju kako biste dobili posao. Provera kvalifikacija je postala uobičajena, tako da laganjem nećete postići ništa.
18. Ogovarate prethodnog poslodavca
Čak iako je Vaš prethodni poslodavac bio Sotona lično, izbegavajte da ga prikazujete u lošem svetlu. Umesto toga, istaknite svoja postignuća i odgovornosti u okviru bivšeg radnog mesta.
19. Kritikujete kompaniju ili nekog od njenih radnika
Bez obzira na tračeve ili skandale koje ste saznali iz medija, ne pominjite neuspehe i promašaje kompanije u kojoj aplicirate. Ako se od Vas traži da komentarišete neki takav događaj, ponudite moguće rešenje problema, umesto kritike.
20. Postavljate pitanja isključivo o povlasticama
Nemojte postavljati pitanja samo o godišnjem odmoru, bolovanju, raspodeli bonusa i ostalim povlasticama. Na prvom razgovoru za posao, bilo bi bolje da izbegavate takve teme.